Er du vild med Bounty, så er denne kokoskonfekt lige noget for dig.
Massen kan være lidt svær at arbejde med, eftersom den let smuldrer. Det er lettest at få et æstetisk resultat, hvis massen fryses og derefter skæres i bidder og overtrækkes med chokolade.
Heldigvis smager de grimme stykker også fantastisk 🙂
Jeg synes, det er lækrest med et tykt lag chokolade, hvilket kræver at stykkerne overtrækkes i to omgange. Men på den frosne kokosmasse stivner chokoladen øjeblikkeligt, så det kan sagtens gøres straks efter hinanden.
Kender du ikke fibersiruppen, som jeg bruger i opskriften, kan du læse om den lige hér.


- 75 gram af den fede del af en dåse kokosmælk
- 25 gram kokosolie
- 75 gram almindelig kokosmel
- 25 gram Fibersirup Clear (IMO)
- 45 gram sukrin melis
- Et drys vaniljepulver
- 100 gram 85 % chokolade til overtræk
- Siruppen varmes til den lige bobler, hvorefter alle ingredienserne blandes til en ensartet masse. Massen hældes i en lille form og fryses et par timer.
- Sørg for at massen er helt frossen - ellers kan den smuldre lidt og være svær at arbejde med.
- Derefter skæres den i passende bidder og overtrækkes med mørk chokolade.
- Overtræk gerne stykkerne i flere omgange, så chokoladelaget bliver tykt og lækkert.

Vil du have flere opskrifter med Fibersirup?
Tjek også Proteinbarer med chokolade, Kokoskonfekt med ekstra protein, Proteinbarer med peanut, Sukkerfri rabarbersaft, Sukkerfri granola, Flødekarameller, Kokostoppe og Kokosmakroner.
Vil du høre mere fra mig?
Så tilmeld dig nyhedsbrevet (som du selvfølgelig når som helst kan afmelde igen).
Så får du også helt automatisk min lille e-guide med tips til vægttab og lækre opskrifter.
Vil du have fremtidige indlæg direkte i din indbakke?
Scroll helt ned på siden og indtast din mailadresse i feltet – så bliver alle nye indlæg og opskrifter sendt direkte til dig.
Birthe Kirkgaard
jul 13, 2015 -
Ser frem til de lækre opskrifter 😀