I denne uge er deltagerne på mit 10-ugers online vægttabsforløb gået i gang med at arbejde med deres vaner, mønstre og overbevisninger.

Mange af os har en tendens til at fokusere udelukkende på de fysiske faktorer, altså kost og træning, når vi gerne vil tabe os. Og når vi opdager, det ikke har den ønskede effekt, bliver vi mere og mere kontrollerende.

Vi øger vores træningsmængde, og vi begynder at tælle kalorier og kulhydrater. Vi måler, beregner og skærer mere og mere ned – og vi kigger frustrerede på vores vægt, der ikke rokker sig ud af stedet.

Men vi glemmer at mærke efter, hvordan vi egentlig har det. Og vi glemmer at kigge ærligt på (og indrømme over for os selv), hvor det virkelige problem ligger.

Når vi starter på en kostændring, har vi som regel meget fokus på, hvordan vi skal tabe de overskydende kilo.

De fleste bilder sig selv ind, at DENNE gang skal det for alvor være slut med chokolade.

Derfor tager vi overhovedet ikke stilling til, hvordan vi skal håndtere det, den dag vi sidder og spiser en hel pakke Snøfler. Vi vælger simpelthen at lukke øjnene og bilde os selv ind, at den dag aldrig kommer.

Men det gør den!

Vi oplever altid tilbagefald, når vi ændrer vores vaner. Altid!

Det altafgørende er, om vi har redskaberne til at tackle dem. Og komme videre bagefter.

Hvis vi ikke har lagt en plan for, hvordan vi skal håndtere disse tilbagefald, vil vi for evigt køre frem og tilbage i perioder med fuldstændig kontrol over vores kost efterfulgt af perioder, hvor vi giver totalt los og overspiser i usunde sager i dagevis (ugevis, månedsvis…).

Derfor er vi nødt til at forholde os til, hvad vi skal gøre, når vi oplever det i stedet for at bilde os selv ind, at det aldrig kommer til at ske.

Tilbagefald

En af denne uges små inspirationsvideoer handlede om dette emne, og du får lov at se med.

(Inspirationsvideoerne bliver optaget spontant, når jeg mærker, der er brug for dem – derfor har de et lidt dogme-agtigt udtryk.)

Se videoen hér:

 

I starten af forløbet udfordrede jeg alle deltagerne til at stille deres vægt væk og udelukkende måle deres succes ud fra, hvordan de har det, hvordan de ser ud i spejlet, og hvordan deres tøj sidder.

Mange oplever, at det er en lettelse, mens det for andre er en stor udfordring.

Nogle falder for fristelsen og vejer sig og griber sig selv i at fokusere meget på tallet på vægten, der kun siger minus 1 kilo eller 2, selvom omgangskredsen allerede lægger mærke til deres vægttab.

Derfor har vi i denne uge også arbejdet en del med at afstemme vores forventninger til, hvor hurtigt et vægttab, vi kan forvente. Og prøve at slippe tallet på vægten som et succeskriterie.

Det har jeg tidligere skrevet et helt indlæg om hér.

Gik du glip af indlæggene om de første uger på onlineforløbet, kan du læse om den første uge lige hér og om den anden uge lige hér.

Og du kan læse mere om forløbet og alle modulernes indhold lige hér.

Vil du høre mere fra mig?

Så tilmeld dig nyhedsbrevet (som du selvfølgelig når som helst kan afmelde igen).

Så får du også helt automatisk min lille e-guide med tips til vægttab og lækre opskrifter.

Tilmeld dig lige hér.

Vil du have fremtidige indlæg direkte i din indbakke?

Scroll helt ned på siden. I højre hjørne kan du indtaste din mailadresse – så bliver alle nye indlæg og opskrifter sendt direkte til dig.