Jeg bliver aldrig NOGENSINDE træt af low carb pandekager! Dette er min helt simple favoritopskrift, der kan bruges som både dessert, mellemmåltid eller morgenmad.
Problemet med de dér low carb pandekager er, at det ikke lige er superoplagt at spise råkost til, og at den søde, bløde pandekage giver en comfort-food-effekt, så de er nemme at spise for mange af. Når vi ændrer vores kostvaner, er det nemt at komme til at erstatte de dårlige vaner med nye dårlige vaner. Læs mere om det i mit indlæg om comfort food hér.
Som alternativ til Choco Pops er disse low carb pandekager selvfølgelig fortrinlige, men hvis man ønsker vægttab, vil jeg ikke anbefale dem som en fast del af morgenritualet, men snarere som dessert ved særlige lejligheder.


- 6 æg
- 2 dl kokosmælk
- 30 gram smagsneutralt proteinpulver
- 1 spsk. FiberHusk
- 5 spsk. sukrin gold
- 1 spsk. kanel
- 1 tsk. kardemomme
- Alle ingredienserne blendes og steges ved middel varme.
Vil du have mere inspiration?
Se alle mine e-bøger, online workshops, bøger og forløb hér ->
Vil du høre mere fra mig?
Tilmeld dig nyhedsbrevet, så du får min serie af e-mails med mine bedste råd til at få både en krop og et liv i balance.
Du får samtidig et gratis uddrag af min bog Sunde vaner Smuk figur.
Skal vi følges på de sociale medier?
Find mig på Facebook, på Instagram, på Twitter, på Pinterest og på You tube.
Vil du have fremtidige indlæg direkte i din indbakke?
Scroll helt ned på siden. I højre hjørne kan du indtaste din mailadresse – så bliver alle nye indlæg og opskrifter sendt direkte til dig.
Henne
feb 15, 2014 -
Fedt, det lyder godt! Hvis man nu ikke har proteinpulver, hvad kan så erstatte det?
Detd er med proteinpulver virker uoverskueligt for mig, som er intollerant for ret meget, deriblandt mælk og svin.
Tatjana
feb 16, 2014 -
Ja, erstat det med lidt fedtreduceret mel 🙂
Kærlig hilsen Tatjana
Charlotte
feb 15, 2014 -
Kokosmælk – fra dåse inkl det faste? 🙂
Tatjana
feb 16, 2014 -
Jep – en blanding.
Kærlig hilsen Tatjana
Lisbeth
nov 16, 2014 -
Lækker morgenmad til hele familien – jeg måtte putte lidt bagepulver i for at få dem tykke som på billedet.
Tatjana
nov 17, 2014 -
Godt I kunne lide dem 🙂
Kærlig hilsen Tatjana
Minna
jan 26, 2015 -
Proteinpulver – kan fiberhusk eller lignende erstatte det?
Sofia
jan 26, 2015 -
Ja, erstat det med lidt ekstra fedtreduceret mel – så får du nogenlunde samme konsistens.
Kærligst Sofia