I dag skal du møde Heidi, der deltog på sidste Sunde vaner Smuk figur-forløb. Undervejs på forløbet tabte hun næsten 7 kilo og ændrede sin fedtprocent fra 34,9 til 29,7.

 

Heidis historie er meget inspirerende, og hendes før- og efterbilleder taler for sig selv. Læs med hér:

 

“Jeg har døjet med min vægt i over 15 år og har haft elevatorvægt i alle årene. Jeg har været på et utal at kure, som har virket 100%, men lige så snart jeg er stoppet på kuren, er de 10 kg kommet hurtigt på igen.

Jeg har altid set mig selv som tyk, men i virkeligheden har jeg nok mere være buttet. Jeg er gammel idrætsgymnast, så mit billede af min perfekte krop har været og er stadigvæk noget forvrænget.
Jeg er desværre den type, der spiser, når jeg er glad, sur, ked af det, lykkelig m.m. Og sukker har altid været en del af mit liv.

 

Inden forløbet har jeg i en længere periode godt vidst, at jeg skulle arbejde med det mentale, hvis jeg skulle tabe mig igen, men jeg manglede motivationen og metoden, der kunne hjælpe mig.

 

Jeg har fulgt Sunde vaner Smuk figur med stor fornøjelse. Lyttet til alle lydfiler og har gjort alt, Sofia har bedt mig om. Også de ting, jeg syntes var irriterede og mærkelige. 

 

Mine fysiske resultater taler for sig selv – de er jo både til at se og måle. Men mine mentale forandringer har været endnu større!

 

Jeg startede forløbet med er stort had til min krop og dens udseende. Og er nu endt med at overveje at acceptere den. Det er kæmpe stort for mig!

 

Mine største AHA-oplevelser på forløbet har været:

 

At jeg har fralagt mig ansvaret ved at følge træningsprogrammer og faste kostplaner. Derfor er det altid gået galt, når jeg skulle stå på egne ben.

 

At jeg har spist på kedsomhed og rastløshed. Derfor har jeg lavet en kedsomrastløsskål, med opgaver der skal løses, før jeg må spise. Og efter den blev lavet, har jeg hverken løst en opgave eller småsnacket.

 

At jeg brugte slik og kager til at dulme ”smerten”. I en periode erstattede jeg med ”sunde” kager, men det hjalp jo heller ikke. Nu er jeg i stedet begyndt at behandle følelsen.

 

At jeg har brug for gode fedtstoffer. Efter jeg har ændret på min kostsammensætning, har jeg kunnet se fysiske forandringer på min krop.

 

Alle trin har haft en eller flere opgaver. Det har været helt fantastisk at dykke med i maven og mærke efter. At blive bevidst om mine vaner – både de gode og de dårlige – har virkelig hjulpet. Når man er bevidst om, hvorfor man reagerer, som man gør, er det sværere at ”slå sig selv oven i hovedet”. For hvis man finder årsagen, kan man arbejde med problemet.

På de 7 uger Sunde vaner Smuk figur har varet, har jeg nået så meget – og langt mere end jeg havde turdet håbe på. Jeg er blevet bevidst om så mange ting og følelser, så nu starter rejsen for alvor.

Tak Sofia.”

 

 

 

Jeg fik oven i købet en lille opdatering fra Heidi efter jul, hvor hun skrev, at hun havde spist og drukket, som hun ville hele julen og kun havde taget et halvt kilo på. Et halvt kilo der formentlig er væske, og som forsvinder af sig selv efter nogle dage.

Når vores kropslige og mentale fundament er i orden, kan vi nemlig sagtens både spise dessert, drikke rødvin og nyde chokolade uden at tage på.

Når vi er nærede på alle planer, har vi ikke behov for store mængder. Så har vi givet slip på dulme-spisningen og praktiserer i stedet den nydelsesfulde spisning.

 

Det handler altså ikke om, at der er bestemte fødevarer, vi skal undgå – det handler om at finde vores helt egen individuelle balance. 

 
Vil du have de samme muligheder som Heidi?

 

Sunde vaner Smuk figur-forløbet giver dig den kombination af fysiologisk viden og psykologisk indsigt, der giver optimal mulighed for at få succes med at fastholde gode, sunde vaner.

 

Læs alt det praktiske om forløbet hér ->

 

Vil du have mere inspiration?

Se alle mine e-bøger, online workshops, bøger og forløb hér ->

 

Vil du høre mere fra mig?

Tilmeld dig nyhedsbrevet, så du får min serie af e-mails med mine bedste råd til at få både en krop og et liv i balance

Du får samtidig et gratis uddrag af min bog Sunde vaner Smuk figur.

Du tilmelder dig hér ->

 

Skal vi følges på de sociale medier?

Find mig på Facebook, på Instagram, på Twitter, på Pinterest og på You tube.