En af de største forhindringer for vægttab er, at vi simpelthen overhører vores egne behov.

Rigtig mange af os er gode til at opfylde andres behov og være gode mødre, veninder, kollegaer og hustruer. Og i kærlighedens navn udskyder vi ofte vores egne behov for at opfylde andres.

Når du overhører dine egne behov – både fysisk og mentalt – udløser det følelsen af svigt og sorg, og ofte reagerer kroppen med træthed, manglende energi, sukkertrang og øget appetit.

Trangen til mad og sukker kommer af behovet for at lægge låg på følelsen af ikke at tage dig af dig selv. Det er nemlig smertefuldt at svigte sig selv, og sukker er kendt for at være smertelindrende.

Måske kender du følelsen af – nærmest umotiveret – at snerre af din partner eller at skælde dine børn ud. Efterfølgende kan du godt se, du var urimelig i situationen eller at du reagerede for voldsomt, men du kan ikke helt forklare, hvor dit udbrud kom fra.

Den slags situationer bunder i, at vi har ladet vores grænser overskide flere gange i løbet af dagen eeler de sidste par dage. Og lige pludselig kan vi ikke mere, og “filmen knækker”.

Det, vi skal lære, er at mærke de første tegn på, at vi har brug for at lade op igen.

Det er der mange af os, der har ekstra brug for i december måned, hvor mange af os farer rundt til forskellige arrangementer.

 

Hvad er de første skridt, du skal tage?

Skriv tre helt konkrete ting ned. Det kan være arrangementer, du skal sige nej til eller aflyse, kompromiser der skal indgås, alenetid der skal bookes i kalenderen eller andre tiltag, der giver mening for dig.

Undgå vage formuleringer som: “Jeg skal også blive bedre til at sige nej…”.

Vælg i stedet konkrete formuleringer som: “Jeg melder afbud til min mosters jubilæum. Jeg kender ingen af de andre gæster, så det føles utrygt og overvældende at tage med”.

 

Jeg ønsker dig en skøn og selvkærlig december måned. 

 

IMG_0787

 

Mere inspiration?

Se alle mine produkter hér ->

 

Online vægttabsforløb – start når det passer dig!

Mit populære online vægttabsforløb er nu til salg som “selvstudium”. Det betyder, at du kan starte præcis når det passer dig og gennemgå alt det værdifulde materiale i dit eget tempo.

Du sparer 80 % på forløbet, der giver dig et liv i balance og en krop, du elsker.

Læs alt om forløbet og tilmeld dig hér ->

 

Vil du høre mere fra mig?

Husk at tilmelde dig nyhedsbrevet, så du modtager inspiration fra mig til et liv og en krop i balance.

Du tilmelder dig hér ->